Manch'tan Hatıra'ya Macar ekibinin kurt köpeği Manch, depremde kurtardığı küçük kız Hatıra'ya çiçek getirdi

17 Ağustos'ta 45 saniye süren 7.4 şiddetindeki sarsıntı, İzmit'in Bekirpaşa beldesinde 4 katlı bir evi de çökertmişti. Macar kurtarma ekipleri ve onların en büyük yardımcısı olan kurt köpeği Manch, 3 yaşındaki Hatıra Ümit'i, 82 saat sonra enkaz altından kurtarmıştı. Macar ekibi ve kurt köpeği Manch, 17 Ağustos'un yıldönümünde kurtarma çalışması yaptığı Bekirpaşa beldesine geldiğinde, ilk olarak minik Hatıra'yı aradı. ŞÜKRAN DUYUYORUZ Hatıra, artık Köseköy beldesindeki prefabrik konutlarda kalıyordu. Hatıra'ya enkazda su taşıyan kurt köpeği Manch, şimdi ağzındaki bir buket çiçekle uzakta bekliyordu. Hatıra'nın kendisine seslendiğini duyan Manch, koşarak ağzındaki çiçeği verdikten sonra, onunla adeta sarmaş dolaş oldu. Yaşanan bu tablo, Macar kurtarma ekibinin sorumlusu Laszid Lehoczki'nin gözlerini yaşarttı. Laszid Lehoczki, "Onun bir yılda büyüdüğünü ve etrafına neşe saçan çocuk haline geldiğini görmek, bize dünyaları verdi" dedi.

Sabah/18.8.2000/Vedat TAŞTEKİN

Sıcaklar aldı başını gidiyor. Tatil devam ediyor. Köpek dostlarının karşısına her gün yeni bir problem çıkıyor. Sevgi dolu çözümler üreterek yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışan köpek dostlarına küçük önerilerimiz var bu yazıda. Tıklayın...

Hürriyet-Cumartesi/19.8.2000

Tüy topaklarını yok eden mama

Türkiye'ye Anadolu Akvaryum tarafından ithal edilen dünyaca ünlü Royal Canin mamaları, kedilerin temizlik sırasında yuttukları tüy topaklarının sindirimini kolaylaştıran iddialı bir mama çıkarttı. Persian 30 adını taşıyan mama, göz kamaştırıcı uzun tüyleri olan İran kedileri için tavsiye ediliyor. Persian 30, yapısındaki mikroorganize bitkisel lifler sayesinde, kedilerde kusmalara neden olan tüy yumaklarının yok olmasını sağlıyor. Mamanın şekli ve yapısı, basık yüzlü küçük ağızlı İran Kedileri'nin, kolay yiyebileceği şekilde tasarlanmış.

Hürriyet/8.7.2000

Agresif bir köpeğiniz mi var?

Köpeğinizin agresif ve tedaviye muhtaç olduğunu nasıl anlarsınız? Klinik psikiyatri dalında uzman, köpek davranış danışmanı ve 'Dogs On The Couch' adlı kitabın yazarı Larry Lachman'in listesini kontrol etmekte yarar var.
1- Köpeğiniz, diğer insanlara ya da köpeklere onlar kışkırtmadan saldırıya geçiyor mu?
2- Ne zaman başka bir köpek görse hırlıyor, tasmasını çekiştiriyor mu?
3- Uykusundan uyanınca ya da uyandırdığınızda hırlıyor mu?
4- Şimdiye kadar aile ve arkadaş çevrenizde herhangi birini ısırdı mı?
5- Veterinerine ya da köpek eğitim çiftliğindeki bakıcısına hırlıyor mu?
6- Tuvalet kabına saldırıyor mu?
7- Onu koltuktan ya da yatağınız üzerinden indirmek istediğinizde hırlıyor, havlıyor mu?

Eğer bu listede 'Evet'ler çoğunluktaysa, köpeğiniz için bir an önce veterinerden yardım isteyin ya da bir hayvan davranış uzmanına başvurun. Başarılı bir eğitimden geçireceğiniz köpeğiniz, agresif davranışlarından kurtulacaktır.

Hürriyet/8.7.2000

Akvaryuma acil yardım

Eğer hasta bir balığınız varsa, paniğe kapılıp, aceleci ve beceriksiz hareketlerle işleri daha da zorlaştırmayın. Hasta balığınızı bir kez daha inceleyip, durum değerlendirmesi yapın. Hastalıklar konusunda bilginiz varsa, hastalığın türünü belirlemeye çalışın. Hastalıklar konusunda hiç bir şey bilmiyorsanız, balığınızı gözlemleyip, bulguları bir kağıda not edin.
Hastalığın, diğer balıklara bulaşıp, bulaşmadığını kontrol edin. Hasta balıkları, sağlıklı olanlardan ayırıp, karantina akvaryumuna koyun. Karantina akvaryumundaki suyun niteliğinin, diğer akvaryuma göre anormal farklılıklar göstermemesine dikkat edin. Akvaryumcunuza danışıp, tedavi için kullanacağınız ilaçları temin edin. İlaç tedavisi sonuç verip, balıklarınız tamamen iyileşmeden, onları diğerlerinin bulunduğu akvaryuma koymayın.
Sağlıklı balıkların bulunduğu akvaryuma koruyucu ilaç koymayı ihmal etmeyin.

Hürriyet/8.7.2000

Köpeklerde-Kedilerde Temizlik

Kulak temizliği:
1- Kulak kiri ve döküntüler önce pamukla temizlenir.
2- Kulak içine temizleme damlası damlatılır.
3- Kulak dışından masaj yapılarak, kulağın sıvıyı iyice emmesi ve sıvınını kulak kanalı içinde dağılması sağlanır.
4- Köpeğin kafasını sallamasına izin verilir.
5- Kulak kanalının girişi ve kulak kepçesinini içi bir parça pamukla temizlenir.
6- Kulak çok kirliyse, işlem tekrarlanır.
Göz temizliği:
1- Ellerinizi ve tırnaklarınızı iyice temizleyin.
2- Göz temizliği yapmaya, başparmağınızla alt göz kapağını, işaret parmağınızla, üst göz kapağını bastırıp, göz kapaklarını aralayarak başlayın.
3- Birkaç damla göz banyosu solüsyonu damlatın.
4- Göz kapaklarına dikkatlice masaj yapın.
5- Göz çevresini nemli bir pamukla dikkatlice temizleyin.
Şampuanlama:
1- Kedi ve köpeği şampuanlamaya geçmeden önce, tüyler ılık su ile nemlendirilir.
2- Şampuan göze değdirilmemeye çalışılarak, tüylere masaj yapılarak yedirilir.
3- Beş ile on dakika arası beklenir.
4- Ilık su ile durulama yapılır.
5- Kurutma makinası kullanılmaz. Tüyler havlu ile kurutulur. Nişasta Bazı kediler nişastayı zor sindirir. Şekilsiz ve yumuşak dışkı, bazı zamanlarda diare bunun göstergesidir.
Küçük kaprisli olur:
Küçük köpekler çok aktif ve oyuncu olurlar. Boylarına oranla çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Yaşam şekillerinden dolayı çoğunlukla zor ve kaprisli olurlar.

Hürriyet/8.7.2000

Bekir Coşkun:

Çocuk, Köpek, Çiçek...
BAK Pako... Sana bir öykü anlatacağım...
Bir köpeğin, bir çocuğun ve bir demet çiçeğin öyküsünü... Başını dizime koy Pako... Bugünlerde çocuklarımız yıkılan duvarların altında kaldı diye içimiz yanıyor, gözlerimiz yaşlı...
Yıkılan yuvaların altından sürekli çocuk sesleri geldiği günlerde, Bekirpaşa Beldesi'nde çöken dört katlı bir evin altında da küçük bir kız çocuğu büyüklerin onu kurtarmasını bekliyordu... Macar kurtarma ekibi oradaydı...
Onların Manch (okunuşu; Manş) adlı köpekleri küçük Hatıra'nın kokusunu almış, yerini göstermiş, onu oradan çıkartmak için çılgına dönmüştü... Kurtarma çalışmaları uzadı... Küçük Hatıra'ya hemen su vermek gerekiyordu, ancak ulaşılması zordu... Köpek Manch, dar deliklerden süzülerek Hatıra'ya su taşıdı... Yıkıntıların içinden her çıkışında, kuyruğunu sallıyordu... Hatıra, tam 82 saat sonra yıkıntıların altından kurtarılabildi...

Ve aradan bir yıl geçti.. Önceki gün Macar kurtarma ekibi yıldönümü nedeniyle Türkiye'ye geldi... Doğruca İzmit'in Bekirpaşa Beldesi'ne koştular... Kurtardıkları küçük Hatıra'yı aradılar... Hatıra, atkuyruğu sarı saçları, renkli gözleri, sevimli yüzüyle oradaydı... Onu kucaklayıp, çok mutlu olduklarını söylediler... Ve birisi daha orada, on adım uzakta ağzında bir demet çiçekle ve aldığı emirle bekliyordu... Manch... Dünkü gazetelerde vardı; ağzındaki çiçeğin insanca anlamını çok bilmediği için, çiçeği savurduğu gibi Hatıra'nın üzerine atladı, sarmaş dolaş oldular... Macar ekibin başı Laszit Lehoczki ağlamaya başladı... Herkes ağlıyordu...

Hâlâ utanmadan köpeklerin ortadan kaldırılmasını isteyen o aptal bunu anlamaz Pako... Sen anlarsın, Manch anlar, küçük Hatıra anlar... İnsan olanlar anlar... İnsanoğlunun hataları yüzünden ölen üç kişi için on binlerce köpeği, tüfeklerle, zehirlerle ya da fırınlarda öldürenler, o depremde çoğu çocuk 37 kişiyi köpeklerin kurtardığını unuttular... Koy başını dizime Pako... Koy başını dizime...

Hürriyet/20.8.2000


Çocuğunuza Kedi Almayın... :)

1- Kedi satın alma dürtüleri, daha o gün ortaya çıktıysa ona kedi almayın.
2- Doğumgünü, yeniyıl partileri ve özel günlerde hediye olarak, ona kedi almayın.
3- Siz ve eşiniz, çocuğunuzla aynı kedi sevgisini paylaşamayacaksanız, ona kedi almayın.
4- Eğer tüm sorumluluğu onun üstüne alamayacağını düşünüyorsanız, çocuğunuza kedi almayın.
5- Eğer evde herhangi birinin kedilere alerjisi varsa, ona kedi almayın
6- İki gün önce çocuğunuz bir hamster beslemek istediyse, önceki gün de ufak bir papağan, ona kedi almayın.
7- Eğer evinizde yırtıcı hayvan ya da kedi düşmanı böcekler bulunuyorsa ona kedi almayın.
8- Çocuğunuz kedi için bir tehlike oluşturabilecek yapıdaysa ya da kontrol edilemez bir çocuksa, ona kedi almayın.
9- Çocuğunuz köpekleri çok seviyor ve köpek almanızı istiyorsa, ona kedi almayın.
10- Son 15- 20 yıldır kendinizi kedi almaya hazır hissetmediyseniz, o ne kadar isterse istesin, kedi almayın.

Hürriyet/8.7.2000


Bir köpek sahibisiniz. Yani bir garson, bir gurme ve bir veterinersiniz. Şimdi, bu listeye bir hüner daha eklemenin zamanı geldi:
Manikürcü!
Evet bir köpek sahibi olarak aynı zamanda manikürcülük de bilmek ve yapmak zorundasınız. Asla telaşlanmayın, bunu da başaracaksınız.

Tıklayın...

Hürriyet/8.7.2000


'Çılgın yavru kedi sendromu' (CKS- Crazy Kitten Syndrome), milyonlarca kedi sahibinin yakından tanıdığı bir sorun. Yine de insanlar CKS'yi ilk duyduklarında 'O da ne?' diyorlar. Açıklandıktan sonra da bu sendromun kendilerine çok tanıdık geldiğini itiraf ediyorlar. Dr. Claude Mebalz, yavru kedilerin yaşadığı ve yaşattıkları sendromları yakından izleyen bir uzman.
Şimdi onun verdiği belirtiler ışığında, yavru kedinizin bu sendromdan musdarip olup olmadığını öğrenelim.

Tıklayın...

Hürriyet/8.7.2000


İkinci bebek gelirken

İlk bebeğiniz! bir kediyse, evlat sahibi olduğunuzda büyük zorluklar yaşarsınız. En büyük problem, ailenin bu yeni üyesini sevgili kedinize tanıtırken yaşanır. Yaşadığınız endişeleri, ancak uzmanların yardımıyla giderebilirsiniz.
Veteriner Wayne Hunthausen, ‘‘Kediniz, bebeğiniz hakkında her şeyi bilmek mecburiyetinde değil’’ diyor. Kediler doğaları gereği meraklı yaratıklar. Fakat aynı zamanda zeki hayvanlar oldukları için, risk almazlar. Onları ürkütebilecek, korkutacak yabancılardan uzak durmayı tercih ederler. Yeni doğan bebeğin tiz çığlıkları, ağlaması, ani tepkileri onları korkutur.
Dr. Hunthausen, ‘‘Kedinin bazı incelemelerde bulunmasına izin verin’’ diyor. ‘‘Böylece ona hala aileden biri olduğunu hissetme fırsatı tanırsınız. Bebeğin varlığı ona bir ortaklık sunuyor. Süregelen hayatında, bu ortaklığı başarıyla devam ettirmek, kediniz için en iyisi olacak.’’
Kediniz normal şartlarda bebeğinizden kaçınacaktır. Ama bu, hiç denemeyeceği anlamına da gelmez. Eğer bebeğinize gereğinden fazla yaklaşırsa, onu sert bir 'Hayır'la uyarabilirsiniz.
Bununla birlikte, sakin ses ve bedensel davranışlarınız, kedinizi rahatlatacaktır. Böylece ‘‘Hımmm... eğer annem bebek hakkında endişelenmiyorsa, ben de endişelenmem’’ diye düşünerek, içi rahatlayacaktır. Eğer ev düzeninin bozulmasını ya da kötüye gitmesini istemiyorsanız, daha yaratıcı davranışlar sergileyebilirsiniz. Bu arada bebeğinizin ani çığlıkları, kedinin yeniden tetikte beklemesine neden olabilir. Onun gergin ve sinirli olması ya da korkarak köşesine sinmesi bir süre devam eder.
Her an olmasa da tetikte beklemeniz gereken anlar olacaktır. Dr. Hunthausen, kedinin bebeğe karşı gösterdiği reaksiyonları gözlemlemenizi tavsiye ediyor.
Ve sizi bir noktada uyarıyor. ‘‘Eğer kedinin, sinsi adımlarla avına yaklaşır gibi bebeğinize yaklaştığını görürseniz, artık sizin barış çabalarınız bir işe yaramaz demektir. Bu noktadan sonrası, bir profesyonelin işi.’’

Hürriyet/8.7.2000 / Şenay ORDU