Bazen kedinizin normal olmadığını düşünüyorsunuz. Acaba delirdi mi? Yoksa o, evinize geldiği ilk günden beri mi deli?

Veteriner hekimler sık sık kedi sahiplerinin "Kedim delirdi" şikayeti ile kendilerine başvurduğunu söylüyorlar. "Dünyanın en garip kedisine sahibim. Ne yapmalıyım?" diye soruyor bazı kedi sahipleri. Bu kediler gerçekten de anormal mi?

Aslında pek çoğu normal! Kedinin sadece kedi olduğu için kendi neden-sonuç ilişkisi içinde davranmaya hakkı var. Sahibe düşen ise "Kedim delirdi" diye telaşa kapılmadan önce delilik alameti hareketleri kedi açısından değerlendirmek.

Hangisi normal, kim anormal?

Kedilerde en sık rastlanan davranış bozukluğu kedinin kumu kullanmayı reddetmesi. Kedinizin kumu kullanmaması normal olabilir mi? Veteriner hekimlere göre "Olabilir".
Kediniz, büyük olasılıkla tıbbi bir nedenden ötürü kedi kumunu kullanmıyor. Özellikle erkek kedilerde idrar yolları enfeksiyonu sık rastlanan bir hastalık. Kediniz evin diğer ucundaki kuma ulaşamayacağını düşündüğü için evinizi kirletiyor olabilir. Ortada tıbbi bir rahatsızlık yoksa, kediniz size kendi lisanıyla kumunun artık çok pislendiğini haber veriyordur.

Kediniz mobilyalarınıza düşman. Bu kadar ısrarla mobilyalarınızı tırmalamasının başka nasıl bir sebebi olabilir? Kedinizin aslında mobilyalarınızla bir sorunu yok. Kediler tırnaklarını bilemek, kaslarını çalıştırmak, yaşadıkları yeri kendileri için güvenli hale getirmek ve duygusal tepkilerini göstermek için tırmalarlar. Kedinizin bu davranışının kökeni vahşi atalarına dayanıyor. Ormanda yaşıyor olsaydınız ya da evinizde ağaçlar olsa, kediniz kanape yerine onları tırmalardı.

Kedinin sürekli püskürtmesi en hoşgörülü sahibi bile çileden çıkarabilir. Ama onun püskürtmesinden daha normal ne olabilir? Kediler püskürterek alan belirlerler. Yani sokaktan geçen diğer kedilere "Ben buradayım, burası beni evim" derler.

Kediniz sinirlenebilir. Bunda da bir anormallik yok. Siz de zaman zaman ortada onun açısından mantıklı hiçbir sebep yokken ona kızmıyor musunuz, bağırmıyor musunuz?
Kediniz, sizin onu haksız yere azarladığınızı düşündüğünde de sinirli davranışlar sergileyebilir. Kendisine okşatmaz, yemeğini yemez ya da kedi kumunu kullanmaz. Ama tüm bunlar onu deli yapmaz, sadece tepkisini gösterir.

Ay ışığı deliliği...

Kediniz geceleri sinsi sinsi dolaşıyor, oradan oraya koşup gürültü çıkarıyor. Sebebi basit: Vahşi kediler geceleri avlanırlar. Sizin kediniz de hala genlerinde bu özelliği taşıyor. Kediniz geceleri sanal avlar peşinde koşarak çok fazla gürültü çıkarıyorsa, yatmadan önce onunla oynayıp yorulmasını sağlayın. Böylece enerjisi tükenecek ve av peşinde koşmak yerine uyuyacak. Böylece siz de uyuyabileceksiniz.

Kedilerin komik, garip, kafa karıştırıcı, can sıkıcı, şaşırtıcı, ciddi, hatta tehlikeli pek çok davranış biçimleri var. Ama dünyaya kedi gözlerinin ardından bakmayı başardığınızda tüm bu hareketlerin arkasında sağlam bir mantık göreceksiniz.

Milliyet Cumartesi - 2 Şubat 2002