İstanbul'da bu yıl içinde deprem olasılığının yüzde 85 olduğunu bildiren Prof.Dr. Ercan, 6.3 ve 7.2 şiddetinde Zeytinburnu ve Marmara Ereğlisi'nde ardarda iki deprem bekliyor.

Akademisyenler, 17 Ağustos Kocaeli ve 12 Kasım Düzce depremlerinin ardından İstanbul'da da olası bir deprem tehlikesini sık sık gündeme getirmişlerdi. Uzmanlar İstanbul'da bu yıl bir deprem olma olasılığı yüzde 85. Zeytinburnu açıklarında, Kınalıada ile Büyükçekmece arasında olacağı iddia edilen ilk depremin büyüklüğü 6.3 . Hemen arkasından Marmara Ereğlisi'nde meydana gelecek depremin ise 7.2 büyüklüğünde olacağı iddia edildi.

Uzmanlar depremin zamanlaması konusunda kesin birşey söylemenin imkansız olduğuna değinirken, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği bölümünden Prof.Dr.Ahmet Ercan, yüzde 85 olasılıkla bu yıl İstanbul'da bir depremin olacağını söyledi. Ercan, "İstanbulda bu yıl içinde deprem olma olasılığı yüzde 85. Çünkü 1999 yılında 2 bin olan depremcik sayısı yılda 3 bine çıktı" diye konuştu.

İstanbul'da bu yıl deprem olma olasılığının yüksek olmasına rağmen gerilim birikmesinin de yeterli olmadığına dikkat çeken Ercan, "Ama gerilimin ne kadar biriktiğini ölçecek bir alet yok çünkü kırılacak yer, 10 kilometre derinliği, 60 kilometre uzunluğu olan büyük bir alan" dedi. 1970 yılından beri öncü depremleri ölçtüklerini bildiren Ercan, şunları söyledi : "Ölçümler bir çizgisellik gösteriyor ve bu bize şu anda depremin nerede olacağını gösteriyor. Depremin nerede olacağını biliyorum, 6.3'lük bir depremin Zeytinburnu açıklarında, Kınalıada ile Büyükçekmece arasında bir yerde olmasını bekliyorum. 7.2'lik depremin de Marmara Ereğlisi önlerinde olacağını düşünüyorum. Bu depremleri arka arkaya bekliyorum. Biri olursa diğeri de ay, gün yada yıl farkıyla hemen arkasından gelecek."

"İhbarları değerlendirecek bir merci yok"

Depremcik sayısının artmasının tek başına "deprem olacağı" anlamına gelmediğini vurgulayan Ercan, "Yaklaşık 15 özelliğin tamamına bakmak gerekiyor. Ama biz sadece depremcik sayısındaki artışa bakıyorz. Bunun yanı sıra yeraltı sularının sıcaklığının arttığı yönünde ihbarlar da var" dedi. Halktan gelen bu ihbarları değerlendiremediklerine de dikkat çeken Ercan "Bu konuda İstanbul'da sorumlu bir kurul yol. Bu ne Kandilli'nin ne de üniversitenin sorumluluğu. İstanbul'da bir deprem kurulu oluşturulmadı ki bu ihbarları değerlendirmesin. Bu konuda Valiliğin bir örgütlenmesi varsa bile bundan haberimiz yok" açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Aktüel dergisinin bu haftaki sayısında yer alan bir haberde, İstanbul'da 5.5-6.5 büyüklüğünde 5 Nisan'a kadar bir deprem olacağı bildirildi. Aktüel'e açıklamada bulunan Hawaii'li bir lise öğretmeni Mike Lee, Kanadalı deprem uzmanı Karl Buckthought , Çinli araştırmacı Zhonghao ve Türk Deprem tahmincisi Reşat Dengiç'in farklı yöntemlerle yaptıkları tahminlerin sonuçlarına göre büyüklüğü 5-6 civarında olacağı öngörülen İstanbul depremi nisan ayı ortasına kadar bekleniyor.

Söz konusu tahminler üzerine de görüş bildiren Prof.Dr.Ahmet Ercan, "Depremin zamanlaması konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ancak bu konuda gelen bilgileri de çok fazla ciddiye almamazlık etmem" açıklamasında bulundu.

Finansal Forum - 23 Mart 2001